GERİ

TEDxBahcesehirUniversity Ekibine başvurmadan önce bilmen gereken 10 şey!

Posted in Hayat

Merhabalar!

Bu blog yazımızda sizlere TEDxBahcesehirUniversity Ekibine başvurmadan önce mutlaka bilmen gereken 10 şeyi anlatacağız. Katılacağın her mülakattan önce başvurduğun organizasyon/kurum ile ilgili hazırlıklı bir şekilde gitmek seni diğer adaylar arasında bir adım önde başlamanı sağlayacaktır. Unutma, görüşmeye iyi bir hazırlık yapmak ve pozitif düşünce her şeyi değiştirebilir.

      

  1. TED,TEDx ve TEDxBahcesehirUniversity detaylarını iyice öğren.

Organizasyonun ne olduğu ve ne yapıldığı, hangi departmanlar olduğu, hangi sıklıkla etkinliğin gerçekleştiği, ekipte kimlerin olduğu ve TEDxBahcesehirUniversity ekibinin nasıl olduğu gibi bilgileri ekip üyelerinden ya da internetten öğren.

      

  1. Web sitesini, sosyal medya hesaplarını incele

Mutlaka Organizasyonun web sitesini girip geçmişini, misyonunu, vizyonunu, hangi departmanlara ihtiyaç duyulduğunu, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarını incele. Bulabilirsen TEDxBahcesehirUniversity’nin katılımcılara nasıl bir dille yaklaştığına mutlaka bak ve okuyarak bilgi edin.

      

  1. TED, TEDx ve TEDxBahcesehirUniversity konuşmalarını sürekli takip et

Resmi TEDx YouTube kanalına girerek çeşitli başta daha fazla fikir elde edebilmek adına TEDxBahcesehirUniversity’ninkiler olmak üzere konuşma videoları izlemen ve yakından takip etmen mülakatta bizden gelecek herhangi bir soruda kendinden daha emin cevaplar vermene yardımcı olacaktır.

      

  1. Her şeyden önce kendine güvenin tam olsun!

Unutma, vücut dilin kendini her zaman ele verir. Kendinden emin görünmeli ve konuşmalısın. Aslında yapman gerekenler çok basit. Tanıştığında el sıkışmak için ayağa kalk ve mutlaka tokalaş. Gülümsemeye özen göster. Konuşmaların net ve anlaşılır olsun. Oturmana dikkat et, yayılma ve dik otur. Böylece kendinden emin ve kendine güvenin tam olarak bir görüşme yapabilirsin.

      

  1. Mütevazi ol!

Kendini abartmana hiç gerek yok: Bırak karşındaki karar versin senin iyi olup olmadığına. ‘Arkadaşlarım ekip kurma konusunda en iyisinin, grup içerisinde en iyi iletişimi sağlayan, en iş bitirici kişinin ben olduğumu söylerler’ gibi her şeyi iyi gösteren ifadeler seni iyi yapmayacaktır. Mütevazi olmaktan kimseye zarar gelmez! Mütevazi olarak da hala harika olabilirsin.

      

  1. Sabırlı ol!

Biliyorsun ki her organizasyona başvurmadan önce bir başvuru formu doldurman ve çeşitli testler yapman gerekiyor. Unutma bu formları Ekip alımını gerçekleştiren kişiler tek tek okuyup üzerinde konuşuyorlar. O yüzden başvuru yaparken formu titizlikle ve öz bir şekilde doldurmaya çalış. Az sözle de çok şey anlatabilirsin ☺

      

  1. İyi cevaplar ver!

İyi cevaplar verebilmek için yapman gereken tek şey kendin hakkında gerçeklere odaklanmak, kurgulara değil. Başarılarına dikkat çek. Deneyimlerini anlatmak için örneklerle desteklemeye çalış.

      

  1. Doğruları anlat!

En iyisi kendin olmak, en kötüsü ise başka biri olmaya çalışmak. Asla yalan söylemeye ya da başka biri olmaya, göründüğünden farklı olmaya çalışma.

      

  1. Unutma iyi bir ilk izlenim bırakmak için 4 saniyen var.

Yapılan yüzlerce araştırmanın sonuçları gösteriyor ki, biriyle tanıştığında ilk birkaç saniyede karşı tarafta izlenimler bırakırsın. Hatta bu ilk izlenimler ilişkinin geleceğinde belirleyici rol oynarlar. Burada dikkat etmen gereken nokta ilk izlenimlerin senin belirleyeceğin biçimde oluşmasını hedeflemek. Her zaman güçlü ve pozitif bir izlenim insanda yayarsan, ilk izlenimin senin istediğin gibi gerçekleşmiş olur.

  1. Başvurun olumsuz sonuçlanırsa dünyanın sonu değil!

Yaptığın başvuru olumsuz sonuçlandığında hep bir suçlu ararız ya da şunu şöyle söyleseydim daha iyi olurdu deriz ama şu gerçeği bilerek hareket etmek daha sağlıklı olacaktır. Her sene yüzlerce aday başvuru yapıyor ve organizasyonlar bunların içinden kendi kültürüne uyum ve katkı sağlayabilecek adaylarla yoluna devam ediyor. Bu da şunu gösterebiliyor: Belki de burada bulunman sana bir fayda ve katkı sağlamayacak. O yüzden durmak yok! Girebildiğin kadar çeşitli organizasyonlara gir ve deneyim elde et. Her yeni bir başlangıç seni her zaman bir adım öne taşıyacaktır.

TEDxBahcesehirUniversity paylaşmaya değerli fikirleri izleyicisi amacıyla çalışan ve tamamı gönüllülerden oluşan kar amacı gütmeyen lisanslı bir TED etkinliğidir.

Sonraki

Sağlıkla İlgilenenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 TED konuşması