GERİ

Sağlıkla İlgilenenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 TED konuşması

Posted in Hayat

Merhabalar!

Şimdi kalkıp kendinize güzel bir içecek hazırlayın ve sizin için seçtiğim TED konuşmalarına bir şans verin. İzledikçe tekrar bu bloğa dönüp bir sonraki linke tıklayacaksınız.

  1. Jack Andraka | ‘Pankreas Kanseri için geleceği parlak bir test…hem de bir ergenden’

      

13 yaşındayken, kendisini amcası gibi gördüğü çok yakın bir aile dostlarını kaybeden Jack, bu üzüntü ile birlikte hastalığı araştırmaya başlar. İnternette birkaç gezintiden sonra pankreas kanseri hastalarının %85inden fazlasına geç tanı konulduğunu fark eder. Ardından bir şeyleri değiştirmesi gerektiğinin farkına varır ve pankreas kanseri erken tanısı için çalışmalara başlar.Bu konuşmasında keşfettiği ucuz hızlı ve non-invaziv olan pankreas kanseri tanı testini anlatıyor.

      

  1. Abraham Verghese | ‘Bir doktorun dokunuşu’

      

Doktor hasta iletişimine ayrılan sürenin gittikçe azaldığı günümüzde aslında neler kaybettiğimizi anlatan Dr.Verghese konuşmasında palpasyon tekniğinin nereden doğduğundan, steteskobun bulunuş hikayesine kadar bir çok ilgi çekici noktaya değiniyor. Eskiden beri aslında bir ritüel olan anamnez almanın aslında kaybedilmemesi gereken bir ritüel olduğunu gözler önüne seriyor.

      

  1. Samuel Cohen | ‘Alzheimer’s Is Not Normal Aging — And We Can Cure It

      

Aguste Deter tanı konulmuş ilk Alzheimer hastası. Bu tanının üzerinden geçen yıllara rağmen hastalığın tedavisinde neredeyse hiç yol katedemedik. Son 10 yıldır Alzheimer hastalığının tedavisi için çalışan bir bilim insanı olan Cohen, aslında hepimizin birer Alzheimer hastası olabileceğimize ve bundan kaçmak yerine savaşmayı öğrenmemize dikkat çekiyor.

      

  1. Eleanor Longden | ‘Kafamdaki Sesler’

      

Normal bir üniversite hayatı süren Eleanor bir gün bir sesin ona seslendiğini ve konutlar verdiğini duyar.Bu ses sürekli onu takip etmeye başlamıştır. Geçen zaman ile aslında Şizofren hastası olduğunu öğrenen Longden, bu yolculukta yaşadığı tecrübeleri bizlere aktarıyor.

      

  1. Jorge Sato | ‘Kanser için erken teşhisin geleceği’

      

Kanserin çok yaygın ve insanlık için en önemli hastalıklardan biri olduğu aşikar.Bu nedenle de bir çok bilim insanı kendini kanser tedavisi ya da erken teşhisi için adamış durumda. Jorge Sato da kanser üzerinde çalışmalar yapan bir bilim insanı. Konuşmasında kanserin nasıl olduğunu güzel görsellerle anlatan Jorge, sahnede de geliştirdikleri kanser erken teşhiş prototipini tanıtıyor. Kesinlikle izlenmesi gereken bir TED konuşması. Hem de ilk sıralarda.

      

  1. Lara Boyd | ’ After watching this, your brain will not be the same’

      

Doktor Boyd bir nörobilimci. Beynimizin en küçük etkileşiminden, aldığımız büyük bir karara kadar bütün safhalarını araştırmaya kendini adayan Boyd bu konuşmasında izleyiciyi çok etkiliyor.Beynimizin çalıştırmadığımız kısımlarının aslında uyku halinde olmamasına, günlük davranışlarımıza, öğrenme yetilerimize ve kısa bellek uzun bellek detaylarına da değiniyor.

      

  1. Jennifer Brea | ’ What happens when you have a disease doctors can’t diagnose ‘

      

Jennifer Brea gayet mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmüş ta ki grip olduğunu düşündüğü ama bir türlü geçmeyen hastalığına kadar. Brea günlerce gezdiği doktorlardan hiç bir kayda değer cevap alamamış.Doktorlar ya hiç bir sorunun gözükmediğini ya da dinlenerek geçebilecek bir durumu olduğunu söylemişler. Ancak bir gün kronik yorgunluk hastalığına yakalandığı ortaya çıkmış. Brea kendisi gibi bir çok hastaya ulaştığından ve bu süreci nasıl atlattığından bahsediyor.

      

  1. Sarah Hallberg | ‘Reversing Type 2 diabetes starts with ignoring the guidelines’

      

Sarah Hallberg bir obezite doktoru. Konuşmasında insülin hormonunun etkilerinden, obeziteden ve tip 2 diyabetten bahsediyor. Besin seçimlerimizin nasıl olması gerektiğinden bahseden Hallberg tip 2 diyabet için çok basit çözüm yolları sunuyor.

      

  1. Daniel Levitin | ‘How to stay calm when you know you’ll be stressed’

      

Nörobilimci olan Daniel Levitin stres altında aldığımız kararların doğurabileceği sonuçlar hakkında konuşuyor ve bu stresi önlemenin yollarını ilginç bir şekilde anlatıyor.

  1. Josh Kaufman ’ The first 20 hours – how to learn anything ‘

      

Yazar olan Josh Kaufman, çocuk sahibi olduktan sonra en sevdiği aktivite olan yeni bir şeyler öğrenmeye ara vermek zorunda kalmış. Teknik olarak uykuya bile zaman ayıramadığından bahsediyor. Ancak konuşmasının ilerleyen safhalarında nasıl yeni şeyler öğrenebiliriz sorusuna harika bir bakış açısıyla yaklaşıp herkese kolaylık sağlıyor.

TEDxBahcesehirUniversity paylaşmaya değerli fikirleri izleyicisi amacıyla çalışan ve tamamı gönüllülerden oluşan kar amacı gütmeyen lisanslı bir TED etkinliğidir.

Sonraki

Meriç Aydonat ile röportaj