GERİ

Kararsızlığınıza derman olacak 5 TED konuşması

Posted in Hayat

Önemli kararlar vermekte zorlananlardan mısınız?

Başlayan her yeni gün bizim için yeni fırsatlara gebe, “Keşkelerin bedelinin çok ağır olduğu” bu dünyada hepimiz kendimiz için en iyi olanı öngörmeye ve gelecekteki kendimize daha iyi bir yaşam hazırlamaya çalışıyoruz. Eğer siz de önünüze çıkan fırsatları değerlendirirken karar verme aşamasında takılıp kaldığınızı düşünüyorsanız sizin için seçtiğimiz 5 TED konuşması bunu aşmanıza yardımcı olacak. İyi seyirler!

  1. Özgün Düşünebilenlerin Şaşırtıcı Alışkanlıkları | Adam Grant

Yaratıcı fikirler bulmakta zorlanıyorsanız işleri son ana bırakmak aradığınız cevap olabilir.

Adam Grant, Pensilvanya Üniversitesinde Psikoloji üzerine çalışıyor ve kendisini insanları daha verimli çalışmak adına umutlandırmaktan heyecan duyuyor.

  1. Seçeneklerin Çelişkisi | Barry Schwartz

Daha fazla seçeneğe sahip olmak bizim için bir şans gibi gözükse de aslında bu, seçim yapmayı ve sonuçlardan tatmin olmayı bizim için daha da zorlaştırıyor. Beklentilerimizi düşük tutmak ise tek çözüm gibi duruyor.

Barry Schwartz, ekonomi ve psikolojinin kesişimi üzerine uzmanlaşmış Amerikalı bir psikolog.

  1. Deneyimlere Karşı Anılar Bilmecesi | Daniel Kahneman

Deneyimleyen ve anımsayan benliğimizin birbiriyle çatışması ise tercihlerimizin gelişimi hakkında bize daha fazla fikir veriyor.

Nobel ekonomi ödüllü psikolog Daniel Kahneman’dan dinliyoruz.

  1. Zor Seçimler Nasıl Yapılır? | Ruth Chang

Büyük seçimler yaparken iyiye veya kötüye karar vermektense aynı kulvardaki alternatiflere gönülden inanarak seçimlerimizin arkasında durmalıyız.

Ruth Chang, filozof olmayı seçmiş bir hukuk mezunu ve tercihlerin özgürlükle ilişkisine dair çalışmalar yapıyor.

  1. Karar Verebilmenin Gücü | Benedikt Ahlfeld

Verdiğimiz çoğu kararı çok az düşünerek veriyoruz, bu konuşmada hızlı karar verme sürecinde düşmememiz gereken üç “karar tuzağı” hakkında ipuçlarını dinleyeceğiz.

Benedik Ahlfeld, 16 yaşında girişimciliğe başlamış ve karar vermenin psikoloji üzerine çalışmalar yaparak tecrübelerini paylaşıyor.

TEDxBahcesehirUniversity paylaşmaya değerli fikirleri izleyicisi amacıyla çalışan ve tamamı gönüllülerden oluşan kar amacı gütmeyen lisanslı bir TED etkinliğidir.

Sonraki

İbrahim Selim'i Tanıyalım