GERİ

Para ve insan ilişkisini anlamak için izlemeniz gereken 10 TED konuşması

Posted in Ekonomi

Ekonomi ve Finans İçerikli 10 Konuşma

İşe veya okula giderken aldığımız kahveden, öğle arasında yediğimiz yemeğe kadar para hayatımızın her anında yer alıyor. Peki para hayatımızın her anına bu kadar dahil olmuşken biz paranın oluşturduğu mevcut ekonomiyi ve finansal piyasaları ne kadar iyi biliyoruz ? Paranın zaman değerinden veya yatırım yapmaktan ne kadar haberdarız ? Finansal piyasalar düşündüğümüz kadar karmaşık yapılar mı ? Mevcut sistemlerin oluşturduğu kurallar ve yasalar ne gibi olaylara yol açıyor ? TEDxBahcesehirUnivesity ailesi olarak hazırladığımız 10 ekonomi ve finans içerikli TED ve TEDx konuşmasını izleyerek bu sorulara bazı cevaplar bulabileceğinize inanıyoruz. İyi seyirler.

1- Dambisa Moyo: Economic growth has stalled. Let’s fix it

-Ekonomik büyüme olmadan ne refah artışından ne de hizmet kalitesinden söz edebiliriz. Peki mevcut sistem gerçek sorunlarımıza ne kadar çözüm üretebiliyor ?

2- Mariana Mazzucato: | Devlet - yatırımcı, risk alıcı, yenilikçi

-Bazıları “Devlet ticaret yapmamalı” derken bazıları da “Devlet ticari hayatın içinde yer almalı ki ekonomik büyüme gerçekleşsin” diyor. Peki devletlerin mevcut ekonomik sistemdeki rolü nedir ?

3- Annette Heuser: | Ekonomileri yapma ve yıkma gücüne sahip 3 kuruluş

-Kredi derecelendirmesini ne kadar iyi biliyoruz ? Kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin mevcut ekonomilerine zarar verebilecek kadar yetkiye sahipler mi ? Peki bu yetkiyi tamamen etik şekilde mi kullanıyorlar ?

DİPNOT: Kredi derecelendirme kuruluşlarının dünya ekonomisine olan etkisini merak edenlerin 2008 finansal krizini araştırmasını öneririz.

4- Robert Kiyosaki | Zenginler neden zenginleşiyor? | TEDxUCSD

-Kişisel finansal durumumuzu yönetirken mevcut finans bilgimizin önemi nedir ? Finans eğitiminin gelir dağılımı ile ilişkisi nedir ?

5- Chris McKnett: | Sürdürülebilirlik için yatırımın mantığı

-Bir şirkete yatırım yaparken sadece finansal durumunu ve finansal performansını değerlendirmek yeterli midir ? Şirketin sosyal ve çevresel politikalarının yapılan yatırıma etkisi ne olur ?

6- Rachel Fox En Büyük Yatrırımınız Nasıl Yapılır | TEDxTeen

-Yatırım yapmanın yaşı var mıdır ? Herkes yatırım yapabilir mi ? Yatırım yapmak için hangi becerilere sahip olmak gerekir ?

7- Alessio Rastani Ticaret Psikolojisi | TEDxManchester

-Yatırım yaparken nasıl bir strateji belirlememiz gerekir ? Yatırım yapmanın belirli bir zamanı var mıdır ?

8- Victor Haghani | Milyarderler Nerede? & Neden Önemsemeliyiz?

-“Active ve Passive Index Investing” nedir ? Aktif olarak işlem yapmak servetimize zararlı mıdır ? “Modern Portfolio Theory” nin önemi nedir ?

9- Robert Palmer | Panama Gazeteleri Büyük Bir Küresel Problem Yaşadı. Sıradaki Ne?

-3 Nisan 2016 tarihinde, birçok varlıklı insan ile alakalı bazı belgelerin sızdığını öğrendik. Peki işin gerçeği nedir ?

10- Alexander Betts | Brexit Neden Oldu – Ve Sonra Ne Yapacağız?

-Toplumlarımız bölünüyor mu ? Küreselleşmeyi tehlikeye atan sebepler arasında yabancı düşmanlığı ve ulusçulukanlayışları gösterilse de, ekonomik sebepler bu durumun neresinde yer alıyor bunu size bırakıyoruz.

TEDxBahcesehirUniversity paylaşmaya değerli fikirleri izleyicisi amacıyla çalışan ve tamamı gönüllülerden oluşan kar amacı gütmeyen lisanslı bir TED etkinliğidir.